Kategorier
Aktuellt

Årsmöte 16.3.

På röda bakgrunden en vit text om årsmötets grundinformation samt Ungkommunisternas logo.

Ungkommunisterna rf:s femte ordinarie årsmötet hålls i Jyväskylä lördagen den 16 mars klockan 15-18. Detta året Ungkommunisterna fyller fem år som förening den 21 november.

Mötesplatsen är Sepänkeskus i Jyväskylä på Kyllikinkatu 1, 40100 Jyväskylä. Det är också möjligt att delta i mötet på distans på Ungkommunisternas Discord-servern.

Stadgeenliga ärenden behandlas såsom årsmöteshandlingar och val av ny styrelse och föreningens tjänstepersoner. Personmedlemmar som deltar på plats i Jyväskylä ombeds anmäla sig senast den 11 mars till kommunistinuoret@gmail.com. Medlemmars deltagande på distans kräver ingen föranmälan.

Det går även bra att delta i mötet som observatör, om du inte är medlem i Ungkommunisterna, men är intresserad av att delta i mötet på plats eller distans. Styrelsen beslutar om beviljande av observatörsstatus för mötet. Anmäl dig som observatör genom att skicka ett meddelande senast den 11 mars till kommunistinuoret@gmail.com!

Mötesmaterial (på finska) har skickats till medlemmar via e-post.

Vi ses på årsmötet!

Styrelse